هر روز با دکتر حسین الهی قمشه ای – شکر ناب شماره 105

سخن روز شماره 105

جادو و معجزه

فرق جادو و معچزه این است که جادو دوام ندارد و دو روز رونقی پیدا می کند و بد از بین می رود ولی معجزه دوام دارد.


دانلود سخنرانی استاد الهی قمشه ای

 با عنوان عمل و عکس العمل

dr-elahi-gomsheyi-atige.ir-download

همچنین ببینید :

Elahi-Gomsheyi


دانلود ۱۰۰ کتاب خواندنی و روشنگر که استاد الهی قمشه ای آنها را توصیه کرده اند

دانلود کتاب شماره 77 :

 

تاریخ تحلیلی اسلام

سید جعفر شهیدی

تعداد صفحات : 247

tarikh-tahlili-eslam dr-elahi-gomsheyi-atige.ir-great-books

فصل اول کتاب به مباحث مقدماتی تاریخ و نیز تاریخ نگاری اسلامی اختصاص یافته است . فصل دوم ،به وضعیت جهان درآستانه بعثت پرداخته است .فصل سوم به برخی از مهمترین رویدادهای زندگی پیامبر اکرم از ولادت تا بعثت و چگونگی دعوت در مکه پرداخته است .فصل چهارم به هجرت پیامبر اعظم به مدینه و حکومت ان حضرت پرداخته است . فصل پنجم با هدف نشان دادن چگونگی شکل گیری خلافت در غروب افتاب نبوت با رویکردی علمی به تحلیل رویداد سقیفه پرداخته است و فصل ششم در پی تحلیل عملکرد حضرت امیرمومنان علی (ع) در دوران خلفا با روشی تطبیقی به مقایسه چگونگی به قدرت رسیدن آن حضرت و خلفای سه گانه می پردازد . 

تاریخ تحلیلی اسلام کتابی است به زبان فارسی نوشته سید جعفر شهیدی که به عنوان کتاب سال جمهوری اسلامی ایران برگزیده شد. این کتاب توسط مرکز نشر دانشگاهی چاپ شده است و بارها تجدید چاپ شده است. این کتاب به زبان‌های عربی و یونانی نیز ترجمه شده است.

موضوع

محتوای کتاب موقعیت جغرافیایی عربستان و اوضاع اجتماعی – سیاسی آن پیش از اسلام، ظهور اسلام، آغاز درگیری‌ها، خلافت پس از محمد بن عبدالله، حوزه اسلامی پس از علی بن ابیطالب، امویان، مروانیان و سقوط امویان و به قدرت رسیدن عباسیان است.

کتاب شامل هفت فصل است:

  • فصل اوّل و دوّم؛ ظهور اسلام،
  • فصل سوم؛ آغاز درگیری‌ها و جنگ‌های پیامبر ـ صلی الله علیه و آله و سلم ـ و رحلت آن حضرت،
  • فصل چهارم؛ خلافت پس از پیامبر، ابوبکر و خلافت او،
  • فصل پنجم؛ حوزه اسلامی پس از شهادت، حضرت علی ـ علیه السّلام ـ،
  • فصل ششم؛ امویان،
  • فصل هفتم؛ مروانیان.

نویسنده دربارهٔ نحوه شکل‌گیری این کتاب در مقدمه آورده است:

سال‌ها پیش کتابی مختصر در تاریخ اسلام نوشتم تا علاقه‌مندان به این فن، خاصه دانشجویان را راهنمایی باشد. آنچه در آن کتاب فراهم آمد تحلیل حادثه‌هایی بود که از زمان مبعوث شدن رسول اکرم (ص) تا پایان حکومت امویان پدید آمد، از آن پس تتبع و بحث ادامه یافت تا به سالیانی چند پس از سده سوم (عصر نخستین دولت عباسیان) کشید.

در یادداشت پشت جلد کتاب هم چنین درج شده است: آنچه در این مجموعه فراهم آمده، تنها گزارشی از آنچه رخ داده نیست، در حد توانایی کوشش شده است تا آشکار شود آنچه رخ داد، چرا رخ داد و پیامد آنچه بود.

seyed-jafar-shahidiسید جعفر شهیدی (۱۲۹۷ بروجرد – ۲۳ دی ۱۳۸۶ تهران)، مورّخ، ادیب و پژوهشگر ایرانی بود.
وی از شاگردان برجستهٔ استاد دهخدا و علامه فروزانفر بود و از او در حدود ۱۵ کتاب و تألیف حدود ۱۲۰ مقاله به یادگار مانده‌است. وی در سال ۱۳۸۵ هجری خورشیدی به خاطر نگارش کتاب تاریخ تحلیلی اسلام برندهٔ جایزه کتاب سال ایران شد.
دکتر شهیدی در صبح یکشنبه، ۲۳ دی ۱۳۸۶ در تهران دیده از جهان فروبست. پیکر وی صبح روز چهارشنبه بیست و شش دی ۱۳۸۶ از برابر بنیاد لغتنامه دهخدا به سمت داشنگاه تهران تشیع شد.

سجاد نبی زاده

سجاد نبی زاده

سجاد نبی زاده مدیر سایت فروشگاه عتیقه است. سابقه 15 سال فعالیت نرم افزاری دارد. در زمینه آموزش نرم افزارهای گرافیکی و طراحی وب فعال است. روزها می نویسد و شب ها می خواند. آرشیو جامع نرم افزار و آموزش و بازی های کامپیوتری دارد. آماده همکاری با همه دوستان خوب است. با او در ارتباط باشید تماس با من -- کانال تلگرام من

More Posts

Follow Me:
TwitterFacebookLinkedInPinterestGoogle PlusDiggYouTube

دیدگاهی بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

مطالب مشابه