سوره مبارکه آل عمران آیه 18 به همراه ترجمه و تفسیر

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیم

شَهِدَ اللَّهُ أَنَّهُ لَا إِلَهَ إِلَّا هُوَ وَالْمَلَائِکَهُ وَأُولُو الْعِلْمِ قَائِمًا بِالْقِسْطِ ۚ لَا إِلَٰهَ إِلَّا هُوَ الْعَزِیزُ الْحَکِیمُ (18)

ترجمه فارسی :

به نام خداوند بخشنده بخشایشگر

خداوند، (با ایجادِ نظامِ واحدِ جهانِ هستی،) گواهی می‌دهد که معبودی جز او نیست؛ و فرشتگان و صاحبان دانش، (هر کدام به گونه‌ای بر این مطلب،) گواهی می‌دهند؛ در حالی که (خداوند در تمام عالم) قیام به عدالت دارد؛ معبودی جز او نیست، که هم توانا و هم حکیم است (18)

ترجمه انگلیسی :

In the name of Allah, most benevolent, ever-merciful

God is witness there is no god but He, and so are the angels and men full of learning. He is the upholder of justice. There is no god but He, the mighty and all-wise (18)

ترجمه ترکی استانبولی :

Rahman ve rahim Allah adiyle

Allah, kesin olarak bildirdi ki kendisinden başka yoktur tapacak. Meleklerle bilgi sahipleri de tam bir doğrulukla bunu bildiler, bildirdiler. O üstün Tanrıdan, o hüküm ve hikmet sahibinden başka yoktur tapacak (18)

ترجمه آذربایجانی :

Mərhəmətli, rəhmli Allahın adı ilə!

Allah Özündən başqa heç bir tanrı olmadığına şahiddir. Mələklər və elm sahibləri də haqqa-ədalətlə boyun qoyaraq (haqqa tapınaraq) o qüvvət, hikmət sahibindən başqa ibadətə layiq heç bir varlıq olmadığına şəhadət verdilər (18)

گزیده تفسیر :

گواهى همه بر وحدانیتش
به دنبال بحثى که درباره مومنان راستین در آیات قبل آمده بود در این آیه اشاره به گوشهاى از دلایل توحید و خداشناسى و بیان روشنى این راه پرداخته ، مى گوید: خداوند (با ایجاد نظام شگرف عالم هستى ) گواهى مى دهد که معبودى جز او نیست (شهد الله انه لا اله الا هو).
و نیز فرشتگان و صاحبان علم و دانشمندان (هر کدام به گونه اى و با استناد به دلیل و آیه اى ) بر این امر گواهى مى دهند (و الملائکه و اولوا العلم ).
این در حالى است که خداوند قیام به عدالت در جهان هستى فرموده که این عدالت نیز نشانه بارز وجود او است (قائما بالقسط).
آرى : با این اوصاف که گفته شد هیچ معبودى جز او نیست که هم توانا و هم حکیم است (لا اله الا هو العزیز الحکیم ).
بنابراین شما هم با خداوند و فرشتگان و دانشمندان هم صدا شوید و نغمه توحید سر دهید
نکته ها
1 – شهادت خداوند بر یگانگى خویش چگونه است ؟
منظور از شهادت خداوند، شهادت عملى و فعلى است نه قولى ، یعنى خداوند با پدید آوردن جهان آفرینش که نظام واحدى در آن حکومت مى کند و قوانین آن در همه جا یکسان ، و برنامه آن یکى است ، و در واقع یک واحد به هم پیوسته و یک نظام یگانه است ، عملا نشان داده که آفریدگار و معبود، در جهان یکى بیش نیست ، و همه از یک منبع ، سرچشمه مى گیرند، بنابراین ایجاد این نظام واحد، شهادت و گواهى خدا است بر یگانگى ذاتش .
اما شهادت و گواهى فرشتگان و دانشمندان ، جنبه قولى دارد، چه اینکه آنها هر کدام با گفتارى شایسته خود، اعتراف به این حقیقت مى کنند و اینگونه تفکیک در آیات قرآن فراوان است مثلا در آیه (ان الله و ملائکته یصلون على النبى ) (خدا و فرشتگان بر پیامبر (صلى الله علیه و آله و سلم ) درود مى فرستند) درود از ناحیه خدا چیزى است و از ناحیه فرشتگان چیز دیگر، از ناحیه خدا، فرستادن رحمت است و از ناحیه فرشتگان تقاضاى رحمت .
البته گواهى فرشتگان و دانشمندان ، جنبه عملى نیز دارد، زیرا آنها تنها او را مى پرستند و در برابر هیچ معبود دیگر، سر تعظیم فرود نمى آورند.
2 – قیام به قسط چیست ؟
جمله (قائما بالقسط) به اصطلاح ادبى ، حال فاعل شهد است که الله باشد یعنى خداوند گواهى به یکتایى خود مى دهد در حالى که قیام به عدالت در جهان هستى دارد، و این جمله در واقع دلیلى است بر شهادت او، زیرا حقیقت عدالت ، انتخاب طریق میانه و مستقیم و دورى از هر گونه افراط و تفریط و انحراف است و مى دانیم که طریق میانه و مستقیم ، همواره یکى است و بیش از یکى نیست ، چنانکه در آیه 153 سوره انعام مى خوانیم و ان هذا صراطى مستقیما فاتبعوه و لا تتبعوا السبل فتفرق بکم عن سبیله (و این راه مستقیم من است ، پس آن را پیروى کنید و به راههاى دیگر نروید که شما را از راه او پراکنده مى سازد).
در این آیه راه خدا یکى معرفى شده ، و راههاى منحرف و بیگانه از خدا، متعدد و پراکنده ، زیرا صراط مستقیم به صورت مفرد و طرق انحرافى به صورت جمع آورده شده است .
نتیجه این که عدالت همیشه ، همراه با نظام واحد است و نظام واحد، نشانه مبدأ واحد مى باشد، بنابراین عدالت به معنى واقعى در عالم آفرینش دلیل بر یگانگى آفریدگار خواهد بود. (دقت کنید)
3 – موقعیت دانشمندان :
در این آیه ، دانشمندان واقعى در ردیف فرشتگان قرار گرفتهاند و این خود امتیاز دانشمندان را بر دیگران اعلام مى کند، و نیز از آیه استفاده مى شود که امتیاز دانشمندان از این نظر است که در پرتو علم خود، به حقایق اطلاع یافته و به یگانگى خدا که بزرگترین حقیقت است معترف اند.
روشن است که آیه ، همه دانشمندان را شامل مى شود و اگر در بعضى از روایات که در ذیل این آیه وارد شده (اولوا العلم ) به ائمه اطهار (علیه السلام ) تفسیر شده از این نظر است که آنان ، روشن ترین مصداق (اولوا العلم ) هستند.
مرحوم طبرسى در مجمع البیان ضمن تفسیر آیه از جابر بن عبد الله انصارى از پیامبر گرامى اسلام (صلى الله علیه و آله و سلم ) نقل مى کند که فرمود:
ساعه من عالم یتکى على فراشه ینظر فى علمه خیر من عباده العابد سبعین عاما:
(یک ساعت از زندگى دانشمندى که بر بستر خود تکیه کرده و در
اندوخته هاى علمى خود مى اندیشد، بهتر از هفتاد سال عبادت عابد است )!
در ذیل آیه جمله (لا اله الا هو) تکرار شده است ، این تکرار گویا اشاره به این است که همانطور که در آغاز آیه ، شهادت خداوند و فرشتگان و دانشمندان آمده است ، هر کس این گواهى را مى شنود، باید او هم ، با شهادت آنها هم صدا گردد و گواهى بر وحدت معبود بدهد.
و از آنجا که جمله (لا اله الا هو) به عنوان اداى حق تعظیم خداوند و اظهار توحید است ، با دو است (عزیز و) (حکیم ) (توانا و دانا) ختم شده است ، زیرا قیام به عدالت نیازمند به قدرت و حکمت است ، تنها خداوندى که بر هر چیز قادر و به همه چیز آگاه است ، مى تواند، عدالت را در جهان هستى برقرار سازد.
این آیه از آیاتى است که همواره مورد توجه رسول اکرم (صلى الله علیه و آله و سلم ) بوده و کرارا در مواقع مختلف آن را تلاوت مى فرمود: زبیر بن عوام مى گوید: شب عرفه در خدمت رسول خدا بودم ، شنیدم که مکررا این آیه را مى خواند.

سجاد نبی زاده

سجاد نبی زاده

سجاد نبی زاده مدیر سایت فروشگاه عتیقه است. سابقه 15 سال فعالیت نرم افزاری دارد. در زمینه آموزش نرم افزارهای گرافیکی و طراحی وب فعال است. روزها می نویسد و شب ها می خواند. آرشیو جامع نرم افزار و آموزش و بازی های کامپیوتری دارد. آماده همکاری با همه دوستان خوب است. با او در ارتباط باشید تماس با من -- کانال تلگرام من

More Posts

Follow Me:
TwitterFacebookLinkedInPinterestGoogle PlusDiggYouTube

دیدگاهی بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

مطالب مشابه