سوره مبارکه بقره آیه ۱۴۶ و ۱۴۷ به همراه ترجمه و تفسیر

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ

الَّذِینَ آتَیْنَاهُمُ الْکِتَابَ یَعْرِفُونَهُ کَمَا یَعْرِفُونَ أَبْنَاءَهُمْ ۖ وَإِنَّ فَرِیقًا مِنْهُمْ لَیَکْتُمُونَ الْحَقَّ وَهُمْ یَعْلَمُونَ (۱۴۶)

الْحَقُّ مِنْ رَبِّکَ ۖ فَلَا تَکُونَنَّ مِنَ الْمُمْتَرِینَ (۱۴۷)

ترجمه فارسی :

به نام خداوند بخشنده بخشایشگر

کسانی که کتاب آسمانی به آنان داده‌ایم، او [= پیامبر] را همچون فرزندان خود می‌شناسند؛ (ولی) جمعی از آنان، حق را آگاهانه کتمان می‌کنند! (۱۴۶)

این (فرمان تغییر قبله) حکم حقی از طرف پروردگار توست، بنابراین، هرگز از تردیدکنندگان در آن مباش! (۱۴۷)

ترجمه انگلیسی :

In the name of Allah, most benevolent, ever-merciful

Those to whom We have sent down the Book know this even as they know their sons. Yet a section among them conceals the truth knowingly (146)

The truth is from your Lord, so be not among those who are skeptics (147)

ترجمه ترکی استانبولی :

Rahman ve rahim Allah adiyle

Kendilerine kitap indirdiğimiz kimseler, Peygamberi, oğullarını tanır gibi tanırlar. Tanırlar ama gene de içlerinden bir kısmı bilebile gerçeği gizler (146)

Gerçek, Rabbindendir. Artık sakın şüpheye düşenlerden olma (147)

ترجمه آذربایجانی :

Mərhəmətli, rəhmli Allahın adı ilə!

Kitab (Tövrat və İncil) verdiyimiz şəxslər onu (Muhəmmədi) öz oğullarını tanıdıqları kimi tanıyırlar. (Buna baxmayaraq) onların bir qismi, şübhəsiz ki, həqiqəti bilə-bilə gizlədir (146)

(Ya Rəsulum!) Haqq sənin Rəbbindədir, buna heç vaxt şübhə edənlərdən olma! (147)

گزیده تفسیر :

آنها به خوبى او را مى شناسند
در تعقیب بحثهاى گذشته پیرامون لجاجت و تعصب گروهى از اهل کتاب ، نخستین آیه مورد بحث مى گوید: علماى اهل کتاب پیامبر اسلام را به خوبى همچون فرزندان خود مى شناسند (الذین آتیناهم الکتاب یعرفونه کما یعرفون ابنائهم ).
و نام و نشان و مشخصات او را در کتب مذهبى خود خوانده اند.
(ولى گروهى از آنان سعى دارند آگاهانه حق را کتمان کنند) (و ان فریقا منهم لیکتمون الحق و هم یعلمون ).
هر چند گروهى از آنها با مشاهده این نشانه هاى روشن اسلام را پذیرا گشتند چنانکه از عبد الله بن سلام که از علماى یهود بود و سپس اسلام را پذیرفت نقل شده که مى گفت : (من پیامبر اسلام (صلى اللّه علیه و آله و سلم ) را بهتر از فرزندم مى شناسم )! (انا اعلم به منى یا بنى )
این آیه پرده از حقیقت جالبى بر مى دارد و آن اینکه بیان صفات جسمى و روحى و ویژگیهاى پیامبر اسلام (صلى اللّه علیه و آله و سلم ) در کتب پیشین به قدرى زنده و روشن بوده است که ترسیم کاملى از او در اذهان کسانى که با آن کتب ، سر و کار داشته اند مى نمود.
آیا کسى میتواند احتمال دهد که در آن کتب هیچ نامى از پیامبر اسلام و نشانى از وى نبوده ولى پیغمبر اسلام با این صراحت در مقابل چشم آنها بگوید تمام صفات من در کتب شما موجود است ؟ آیا اگر چنین بود همه دانشمندان اهل کتاب به مبارزه شدید و صریح بر ضد او بر نمى خاستند؟ و به او نمى گفتند این تو و این کتابهاى ما، در کجاى آن نام و صفات تو ثبت است ؟ و آیا ممکن بود حتى یک نفر از علماى آنان در برابر پیامبر اسلام تسلیم شود؟! پس ‍ این گونه آیات خود دلیل بر صدق و حقانیت خودش مى باشد.
سپس به عنوان تاءکید بحثهاى گذشته پیرامون تغییر قبله ، یا احکام اسلام بطور کلى مى فرماید: (این فرمان حقى است که از سوى پروردگار تو است و هرگز از تردید کنندگان نباش (الحق من ربک فلا تکونن من الممترین ).
و با این جمله پیامبر را دلدارى مى دهد و تاءکید مى کند در برابر سمپاشیهاى دشمنان ذرهاى تردید، چه در مساءله تغییر قبله و چه در غیر آن به خود راه ندهد هر چند دشمنان تمام نیروهاى خود را در این راه بسیج کنند.
مخاطب در این سخن گرچه شخص پیامبر (صلى اللّه علیه و آله و سلم ) است ولى همانگونه که در آیات گذشته نیز گفتیم در واقع هدف همه مردم مى باشند و گرنه مسلم است پیامبرى که از طریق شهود با وحى سر و کار دارد هیچگاه شک و تردیدى به خود راه نمى دهد، چرا که وحى براى او جنبه حس و عین الیقین دارد.

سجاد نبی زاده

سجاد نبی زاده

سجاد نبی زاده مدیر سایت فروشگاه عتیقه است. سابقه 20 سال فعالیت نرم افزاری دارد. در زمینه آموزش نرم افزارهای گرافیکی و طراحی وب فعال است. روزها می نویسد و شب ها می خواند. آرشیو جامع نرم افزار و آموزش و بازی های کامپیوتری دارد. آماده همکاری با همه دوستان خوب است. با او در ارتباط باشید تماس -- کانال تلگرام

More Posts

Follow Me:
TwitterFacebookLinkedInPinterestGoogle PlusDiggYouTube

دیدگاهی بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

مطالب مشابه