سوره مبارکه بقره آیه ۲۲۶ و ۲۲۷ به همراه ترجمه و تفسیر

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ

لِلَّذِینَ یُؤْلُونَ مِنْ نِسَائِهِمْ تَرَبُّصُ أَرْبَعَهِ أَشْهُرٍ ۖ فَإِنْ فَاءُوا فَإِنَّ اللَّهَ غَفُورٌ رَحِیمٌ (۲۲۶)

وَإِنْ عَزَمُوا الطَّلَاقَ فَإِنَّ اللَّهَ سَمِیعٌ عَلِیمٌ (۲۲۷)

ترجمه فارسی :

به نام خداوند بخشنده بخشایشگر

کسانی که زنان خود را «ایلاء» می‌نمایند [= سوگند یاد می‌کنند که با آنها، آمیزش‌جنسی ننمایند،] حق دارند چهار ماه انتظار بکشند. (و در ضمن این چهار ماه، وضع خود را با همسر خویش، از نظر ادامه زندگی یا طلاق، روشن سازند.) اگر (در این فرصت،) بازگشت کنند، (چیزی بر آنها نیست؛ زیرا) خداوند، آمرزنده و مهربان است (۲۲۶)

و اگر تصمیم به جدایی گرفتند، (آن هم با شرایطش مانعی ندارد؛) خداوند شنوا و داناست (۲۲۷)

ترجمه انگلیسی :

In the name of Allah, most benevolent, ever-merciful

Those who swear to keep away from their wives (with intent of divorcing them) have four months of grace; then if they reconcile (during this period), surely God is forgiving and kind (226)

And if they are bent on divorce, God hears all and knows everything (227)

ترجمه ترکی استانبولی :

Rahman ve rahim Allah adiyle

Kadınlarına yaklaşmamak için yemin edenler, dört ay beklerler. Erkekler, bundan vazgeçerlerse şüphe yok ki Allah suçları örter, rahimdir (226)

Boşamayı kurmuşlarsa şüphe yok ki Allah duyar ve bilir (227)

ترجمه آذربایجانی :

Mərhəmətli, rəhmli Allahın adı ilə!

Övrətlərinə yaxınlaşmamağı and içən kimsələr üçün dörd ay gözləmə müddəti vardır, əgər bu müddət içərisində andlarından dönsələr, Allah (onları kəffarə vermək şərtilə) bağışlayandır, rəhm edəndir (226)

Əgər talaq vermək (boşamaq) istəsələr, şübhəsiz ki, Allah (onların niyyətlərini) eşidəndir, biləndir (227)

گزیده تفسیر :

مبارزه با یک رسم زشت جاهلى در دوران جاهلیت زن هیچ گونه ارزش و مقامى در جامعه عرب نداشت و به همین جهت براى جدائى از او یا تحت فشار قرار دادن زن ، طرق زشتى وجود داشت که یکى از آنها ایلاء – به معنى سوگند خوردن بر ترک عمل زناشویى – بود به این ترتیب که هر زمان مردى از همسر خود متنفر مى شد، سوگند یاد مى کرد که با او همبستر نگردد و با این راه غیر انسانى همسر خود را در تنگناى شدیدى قرار مى داد، نه او را رسما طلاق مى داد تا آزادانه شوهر انتخاب کند، و نه بعد از این سوگند حاضر مى شد آشتى کرده و با همسر خود زندگى مطلوبى داشته باشد البته خود مردان غالبا تحت فشار قرار نمى گرفتند، چون همسران متعددى داشتند آیات مورد بحث با این سنت غلط مبارزه کرده و طریق گشودن این سوگند را بیان مى کند، مى فرماید: کسانى که از زنان خود ایلاء مى کنند (سوگند براى ترک آمیزش جنسى مى خوردند) حق دارند چهار ماه انتظار کشند (للذین یولون من نسائهم تربص اربعه اشهر). این چهار ماه مهلت براى این است که وضع خویش را با همسر خود روشن کنند و زن را از این نابسامانى ، نجات دهند. سپس مى افزاید: اگر (در این فرصت ) تصمیم به بازگشت گرفتند، خداوند آمرزنده و مهربان است (فان فاوا فان الله غفور رحیم ). آرى خداوند گذشته او را در این مساله و همچنین شکستن سوگند را بر او مى بخشد – هر چند کفاره آن چنانکه خواهیم گفت به قوت خود باقى است . و اگر تصمیم به جدائى گرفتند (آن هم با شرایطش مانعى ندارد) خداوند شنوا و دانا است (و ان عزموا الطلاق فان الله سمیع علیم ). و هر گاه مرد هیچ یک از این دو راه را انتخاب نکند، نه به زندگى سالم زناشویى باز گردد، و نه زن را با طلاق رها سازد، در این جا حاکم شرع دخالت مى کند و مرد را به زندان مى اندازد و بر او سخت مى گیرد که بعد از گذشتن چهار ماه ، مجبور شود یکى از دو راه را انتخاب کند و زن را از حال بلاتکلیفى در آورد. به این ترتیب با اینکه اسلام حکم ایلاء (سوگند خوردن بر ترک آمیزش جنسى ) را به کلى ابطال نکرده اما آثار سوء آن را از بین برده ، زیرا به کسى اجازه نمى دهد که از این راه ، همسرش را سرگردان سازد، و اگر مى بینیم مدت چهار ماه به عنوان ضرب الاجل تعیین کرده نه به خاطر این است که مى توان از این طریق مقدارى از حقوق زناشویى را باطل کرد بلکه از این نظر است که آمیزش جنسى به عنوان یک واجب شرعى در هر چهار ماه لازم است (البته این در صورتى است که زن بر اثر طول مدت به گناه نیفتد، لذا در مورد زنان جوان که بیم گرفتارى در گناه باشد لازم است این فاصله کمتر شود).

نکته ها

۱ – ایلاء یک حکم استثنائى است در آیات گذشته ، سخن از سوگندهاى لغو و بى اثر بود و گفتیم هر سخنى که براى کار خلافى باشد، جزء سوگندهاى لغو و بیهوده است و شکستن آن هیچ محذورى ندارد و مطابق این حکم باید سوگند بر ترک وظیفه زناشویى مطلقا اثرى نداشته باشد در حالى که در اسلام براى آن کفاره قرار داده شده همان کفاره شکستن قسم که در بحث سابق گفته شد) این در حقیقت مجازاتى است براى مردان لجوج که به این شیوه ناجوانمردانه براى ابطال حقوق زن متوسل نشوند و این کار را تکرار نکنند.

۲ – مقایسه حکم اسلام و دنیاى غرب در غرب و سنتهاى جاهلى آنها نیز چیزى شبیه ایلاء وجود دارد که آن را جدائى جسمانى مى نامند. توضیح اینکه : از آنجا که طلاق در میان مسیحیان نیست ، بعد از انقلاب کبیر فرانسه یکى از راههایى که براى جدائى میان زن و مردى که حاضر نبودند با هم زندگى کنند تصویب شد جدائى جسمى بود و آن این بود که زن و مرد موقتا از هم جدا شده و در خانه هاى جداگانه زندگى مى کردند (وظیفه انفاق از سوى مرد و تمکین از سوى زن ساقط مى شد، ولى رابطه ازدواج بر قرار بود) با این حال نه مرد مى توانست همسر دیگرى اختیار کند و نه زن مى توانست شوهر نماید، مدت این جدائى ممکن بود تا سه سال ادامه پیدا کند، بعد از این مدت ناچار بودند جدائى را رها ساخته و با هم زندگى کنند. گر چه دنیاى غرب این جدائى را تا سه سال اجازه مى دهد، ولى اسلام حاضر نشد – بیش از چهار ماه که اگر سوگند هم یاد نکند چنین فاصلهاى مباح است – این وضع نابسامان ادامه یابد، مرد باید بعد از این مدت وضع خود را روشن سازد، و اگر سرپیچى کند حکومت اسلامى مى تواند او را تحت فشار شدید قرار دهد تا کار را یکسره کند.

۳ – اوصاف الهى در پایان هر آیه قابل توجه اینکه در بسیارى از آیات قرآن ، اوصافى از خداوند، پایانگر بحثها است ، این اوصاف همیشه رابطه مستقیمى با محتواى آیه دارد، و چنان نیست که انتخاب آن بدون رابطه نزدیکى صورت گرفته باشد. از جمله در آیات مورد بحث هنگامى که سخن از ایلاء و تصمیم بر شکستن این قسم گناه آلود مى گوید، آیه به جمله غفور رحیم ختم مى شود، اشاره به اینکه این حرکت صحیح ، سبب مى شود که گذشته گناه آلود مشمول غفران رحمت الهى گردد، و هنگامى که سخن از تصمیم بر طلاق در میان است ، روى اوصاف سمیع علیم تکیه مى شود، یعنى خداوند سخنان شما را مى شنود و از انگیزه طلاق و جدائى آگاه است ، و شما را بر طبق آن جزا مى دهد.

سجاد نبی زاده

سجاد نبی زاده

سجاد نبی زاده مدیر سایت فروشگاه عتیقه است. سابقه 15 سال فعالیت نرم افزاری دارد. در زمینه آموزش نرم افزارهای گرافیکی و طراحی وب فعال است. روزها می نویسد و شب ها می خواند. آرشیو جامع نرم افزار و آموزش و بازی های کامپیوتری دارد. آماده همکاری با همه دوستان خوب است. با او در ارتباط باشید تماس با من -- کانال تلگرام من

More Posts

Follow Me:
TwitterFacebookLinkedInPinterestGoogle PlusDiggYouTube

با دوستان به اشتراک بگذارید ...Share on LinkedIn
Linkedin
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Digg this
Digg
Pin on Pinterest
Pinterest
Share on Google+
Google+
Email this to someone
email
Print this page
Print

دیدگاهی بنویسید

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

مطالب مشابه