سوره مبارکه بقره آیه ۴۰ به همراه ترجمه و تفسیر

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ

یَا بَنِی إِسْرَائِیلَ اذْکُرُوا نِعْمَتِیَ الَّتِی أَنْعَمْتُ عَلَیْکُمْ وَأَوْفُوا بِعَهْدِی أُوفِ بِعَهْدِکُمْ وَإِیَّایَ فَارْهَبُونِ (۴۰)

ترجمه فارسی :

به نام خداوند بخشنده بخشایشگر

ای فرزندان اسرائیل! نعمتهایی را که به شما ارزانی داشتم به یاد آورید! و به پیمانی که با من بسته‌اید وفا کنید، تا من نیز به پیمان شما وفا کنم. (و در راه انجام وظیفه، و عمل به پیمانها) تنها از من بترسید!

ترجمه انگلیسی :

In the name of Allah, most benevolent, ever-merciful

O children of Israel, remember the favours I bestowed on you. So keep your pledge to Me, and I will mine to you, and be fearful of Me

ترجمه ترکی استانبولی :

Rahman ve rahim Allah adiyle

Ey İsrailoğulları, anın size verdiğim nimeti. Vefa edin ahdime de vefa edeyim ahdinize ve ancak benden korkun artık.

ترجمه آذربایجانی :

Mərhəmətli, rəhmli Allahın adı ilə!

Ey İsrail oğulları! Sizə bəxş etdiyim ne’mətimi xatırlayın, (Tövratda axirüzzəman peyğəmbər barəsindəki) buyurduğumu yerinə yetirin ki, Mən də sizinlə (sizi Cənnətə varid etmək barəsində) olan əhdə vəfa edim. Yalnız Məndən qorxun!

گزیده تفسیر :

یاد نعمت هاى خدا
داستان خلافت آدم در زمین و بزرگداشت او از سوى فرشتگان ، و سپس فراموش کردن پیمان الهى و خارج شدن او از بهشت و همچنین توبه او را در آیات گذشته شنیدیم ، و از این ماجرا این اصل اساسى روشن شد که در این جهان ، همواره دو نیروى مختلف حق و باطل در برابر هم قرار دارند و مشغول مبارزه اند، آنکس که تابع شیطان شود، راه باطل را انتخاب کند، سرانجامش دور شدن از بهشت و سعادت و گرفتارى در رنج و درد است ، و به دنبال آن پشیمانى .
به عکس ، آنها که خط فرمان پروردگار را بدون اعتنا به وسوسه هاى شیاطین و باطلگرایان ادامه دهند، پاک و آسوده از درد و رنج خواهند زیست .
و از آنجا که داستان نجات بنى اسرائیل از چنگال فرعونیان و خلافت آنها در زمین ، سپس فراموش کردن پیمان الهى و گرفتار شدن آنها در چنگال رنج و بدبختى ، شباهت زیادى به داستان آدم دارد، بلکه فرعى از آن اصل کلى محسوب مى شود خداوند در آیه مورد بحث و ده ها آیه بعد از آن ، فرازهاى مختلفى از زندگى بنى اسرائیل و سرنوشت آنها را بیان مى کند، تا آن درس تربیتى که با ذکر سرنوشت آدم ، آغاز شد در این مباحث تکمیل گردد.
روى سخن را به بنى اسرائیل کرده چنین مى گوید: اى بنى اسرائیل به خاطر بیاورید نعمتهاى مرا که به شما بخشیدم ، و به عهد من وفا کنید تا من نیز به عهد شما وفا کنم ، و تنها از من بترسید (یا بنى اسرائیل اذکروا نعمتى التى انعمت علیکم و اوفوا بعهدى اوف بعهدکم و ایاى فارهبون )
در حقیقت این سه دستور (یادآورى نعمتهاى بزرگ خدا، وفاى به عهد پروردگار، و ترس از نافرمانى او) اساس ‍ تمام برنامه هاى الهى را تشکیل مى دهد.
یاد نعمتهاى او انسان را به معرفت او دعوت مى کند، و حس شکرگزارى را در انسان بر مى انگیزد، سپس توجه به این نکته که این نعمتها بى قید و شرط نیست و در کنار آن خدا عهد و پیمانى گرفته ، انسان را متوجه تکالیف و مسئولیتهایش مى کند، و بعد از آن نترسیدن از هیچکس و هیچ مقام در راه انجام وظیفه سبب مى شود که انسان همه موانع را در این راه از پیش پاى خود بر دارد و به مسئولیتها و تعهدهایش وفا کند، چرا که یکى از موانع مهم این راه ترسهاى بى دلیل از این و آن است ، به خصوص در مورد بنى اسرائیل ، که سالها زیر سیطره فرعونیان قرار داشتند و ترس جزء بافت وجود آنها شده بود.
نکته ها
۱- یهود در مدینه
جالب اینکه طبق تصریح بعضى از مورخان قرآن ، سوره بقره نخستین سوره اى است که در مدینه نازل شد، و قسمت مهمى از آن درباره یهود بحث مى کند، زیرا یهود در آنجا معروفترین جمعیت پیروان اهل کتاب بودند، و قبل از ظهور پیامبر (صلى اللّه علیه و آله و سلم ) طبق کتب مذهبى خود انتظار چنین ظهورى را داشتند و دیگران را به آن بشارت مى دادند، از نظر اقتصادى نیز وضع آنها بسیار خوب بود، و روى هم رفته ، نفوذ عمیقى در مدینه داشتند.
اما با ظهور اسلام ، اسلامى که راه هاى منافع نامشروع آنها را مى بست و جلو
انحرافات و خودکامگیهاى آنهاى را مى گرفت ، نه تنها غالبا دعوت اسلام را نپذیرفتند، بلکه در آشکار و نهان بر ضد اسلام قیام کردند، همان مبارزه اى که هنوز هم بعد از چهارده قرن ادامه دارد.
آیه فوق و آیات بعد نازل شد و آنها را زیر شدیدترین رگبار سرزنشهاى خود گرفت ، و آنچنان با ذکر دقیق قسمتهاى حساس تاریخشان آنها را تکان داد که هر کس کمترین روح حقجوئى داشت بیدار گشت به سوى اسلام آمد، بعلاوه درس آموزندهاى بود براى همه مسلمانها.
در آیات آینده به خواست خدا فرازهائى از قبیل نجاتشان از چنگال فرعون ، شکافتن دریا و غرق شدن فرعونیان ، میعادگاه موسى در کوه طور، گوساله پرستى بنى اسرائیل در غیبت موسى ، دستور توبه خونین و نازل شدن نعمتهاى ویژه خدا بر آنها، و مانند آن خواهیم خواند که هر کدام درس یا درسهاى آموزندهاى در بر دارد.
۲- دوازده پیمان خدا با یهود چه بود؟
آن گونه که از آیات قرآن استفاده این پیمان همانپرستش خداوند یگانه ، نیکى به پدر و مادر، بستگان ، یتیمان ، و مستمندان ، وخوشرفتارى با مردم ، بر پاداشتن نماز، اداى زکات ، دورى از اذیت و آزار، و خونریزىبوده است .
شاهد این سخن آیه ۸۳ و ۸۴ همین سوره است :
و اذا اخذنا میثاق بنى اسرائیل لا تعبدون الا الله و بالوالدین احسانا و ذى القربى و الیتامى و المساکین و قولوا للن حسنا و اقیموا الصلوه و آتوا الزکوه … و اذ اخذنا میثاقکم لا تسفکون دمائکم و لا تخرجون انفسکم من دیارکم اقررتم و انتم تشهدون .
در حقیقت این دو آیه اشاره به ده پیمان مختلف است که خدا از یهود گرفته
بود، و با ضمیمه کردن آیه ۱۲ سوره مائده (و لقد اخذ الله میثاق بنى اسرائیل … و قال الله انى معکم لان اقمتم الصلوه و آتیتم الزکاه و آمنتم برسلى و عزرتموهم …) که دو پیمان دیگر دائر به ایمان به انبیاء و تقویت آنان از آن استفاده مى شود، روشن مى گردد که آنها در برابر آن نعمتهاى بزرگ الهى و تعهدهاى فراوانى کرده بودند و به آنها وعده داده شده بود که اگر به اینها وفادار بمانید در باغهائى از بهشت جاى خواهید گرفت که نهرها از زیر قصرها و درختانش جارى است (لادخلنکم جنات تجرى من تحتها الانهار) اما متاءسفانه آنها سر انجام همه این پیمانها را زیر پا گذاردند که هنوز هم به پیمان شکنى خویش ادامه مى دهند، در نتیجه پراکنده و دربدر شدند و تا این پیمانشکنیها ادامه دارد، این وضع نیز ادامه خواهد یافت ، و اگر مى بینیم چند روزى در پناه دیگران سر و صدائى دارند هرگز دلیل بر پیروزیشان نیست ، و ما به خوبى مى بینیم روزى را که فرزندان غیور اسلام ، دور از گرایشهاى نژادى و قومى تنها در سایه قرآن بپاخیزند و به این سر و صداها خاتمه دهند.
۴- خدا نیز به عهدش وفا مى کند نعمتهاى خدا هیچگاه بى قید و شرط نیست ، در کنار هرنعمتى مسئولیتى قرار دارد و شرطى نهفته است .
در روایتى از امام صادق (علیه السلام ) مى خوانیم که منظور از (اوف بعهدکم ) این است که من به عهد خودم وفا خواهم کرد و شما را به بهشت خواهم برد.
و اگر در قسمتى از این حدیث ایمان به ولایت على (علیه السلام ) بخشى از این پیمان ذکر شده جاى تعجب نیست ، زیرا یکى از مواد پیمان بنى اسرائیل قبول رسالت پیامبران الهى و تقویت آنها بود، و مى دانیم قبول جانشینان آنها نیز دنباله همان مساءله رهبرى و ولایت است که در هر زمان متناسب با آن عصر باید تحقق یابد،
در زمان موسى عهده دار این منصب او بود و در عصر پیامبر، پیامبر و در زمانهاى بعد على (علیه السلام ).
ضمنا جمله (ایاى فارهبون ) (تنها از مجازات من بترسید) تاءکیدى است بر این مطلب که در راه وفاى به عهدهاى الهى و اطاعت فرمانش از هیچ چیز و هیچکس نباید ترس و وحشت داشت ، این انحصار را از کلمه (ایاى ) که مقدم بر جمله (فارهبون ) است استفاده مى کنیم .
۵- چرا یهودیان را بنى اسرائیل مى گویند ؟
(اسرائیل ) یکى از نامهاى یعقوب ، پدر یوسف مى باشد، در علت نامگذارى یعقوب به این نام مورخان غیر مسلمان مطالبى گفته اند که با خرافات آمیخته است .
چنانکه (قاموس کتاب مقدس ) مى نویسد: (اسرائیل به معنى کسى است که بر خدا مظفر گشت )! وى اضافه مى کند که این کلمه لقب یعقوب بن اسحاق است که در هنگام مصارعه (کشتى گرفتن ) با فرشته خدا به آن ملقب گردید)!
همین نویسنده در ذیل کلمه (یعقوب )مى نویسد: ثبات و استقامت و ایمان خود را ظاهر ساخت ، در این حال خداوند اسم وى را تغییر داده اسرائیل نامید، و وعده داد که پدر جمهور طوائف خواهد شد … و … بالاخره در کمال پیرى درگذشت ، و مثل یکى از سلاطین دنیا مدفون گشت ! و اسم یعقوب و اسرائیل بر تمام قومش اطلاق مى شود).
همچنین او در ذیل کلمه (اسرائیل ) مى نویسد: (و این اسم را موارد بسیار است چنانکه گاهى قصد از نسل اسرائیل و نسل یعقوب است .)
ولى دانشمندان ما مانند مفسر معروف طبرسى در (مجمع البیان ) دراین باره
چنین مى نویسد: (اسرائیل همان یعقوب فرزند اسحاق پسر ابراهیم (علیهماالسلام ) است ) … او مى گوید، (اسر) به معنى (عبد) وئیل (به معنى الله ) است ، و این کلمه مجموعا معنى عبدالله را مى بخشد.
بدیهى است داستان کشتى گرفتن اسرائیل با فرشته خداوند و یا با خود خداوند که در تورات تحریف یافته کنونى دیده مى شود یک داستان ساختگى و کودکانه است که از شاءن یک کتاب آسمانى به کلى دور است و این خود یکى از مدارک تحریف تورات کنونى است .

سجاد نبی زاده

سجاد نبی زاده مدیر سایت فروشگاه عتیقه است. سابقه 20 سال فعالیت نرم افزاری دارد. در زمینه آموزش نرم افزارهای گرافیکی و طراحی وب فعال است. روزها می نویسد و شب ها می خواند. آرشیو جامع نرم افزار و آموزش و بازی های کامپیوتری دارد. آماده همکاری با همه دوستان خوب است. با او در ارتباط باشید تماس -- کانال تلگرام

More Posts

Follow Me:
TwitterFacebookLinkedInPinterestGoogle PlusDiggYouTube

دیدگاهی بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

مطالب مشابه